ARNHEM 1944Na początek wspomnę tylko, że mój ojciec był więziony przez wschodnich sąsiadów za... przekroczenie granicy, której parę dni wcześniej, w chwili wybuchu II wojny światowej, nie było. Potem wraz z armią gen. Andersa trafił do Anglii i zarazem do 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Podczas działań pod Arnhem (Holandia), w ramach operacji Market Garden, przedostał się wraz z innymi żołnierzami Brygady z Driel, gdzie polscy spadochroniarze lądowali, na północną stronę Renu, by wesprzeć żołnierzy brytyjskich. Dłuższy czas zmagał się z atakującymi Niemcami broniąc budynku przy skrzyżowaniu ulic Utrechteseweg i Staationsweg w Oosterbeek. Potem znalazł się w niewielkiej grupie Polaków, którym rozkazano osłaniać odwrót angielskich i polskich wojsk z powrotem na południowy brzeg.

Oto co mój ojciec miał do powiedzenia Fransowi Ammerlaanowi podczas pobytu w Arnhem/Oosterbeek/Driel Opowieść 1 (mp3 - English ver.) o przeprawie do Oosterbeek oraz Opowieść 2 (mp3 - English ver.) o osłanianiu przez żołnierzy 1 SBS walczących żołnierzy gen Urquarda z północnego brzegu - tu można by zastanowić się ilu Brytyjczyków przeżyło dzięki pojawieniu się Polaków w 'grze'. Pliki zostały skopiowane ze strony Andriesa i Fransa o Bitwie.


Legitymacja spadochroniarza spod Arnhem

Rozmiar: 43425 bajtów

Rozmiar: 23812 bajtów


Znak spadochronowy

Rozmiar: 7481 bajtów


Dalej o ojcu
Ojciec o sobie (+ English version)
Ojciec o plut. Morchonowiczu (+ English version)
O Bartku, przyjacielu ojca (+ English version)


Dużo o Arnhem - brytyjska strona www, archiwa
Dużo o Arnhem - holenderska, ZAPRZYJAŹNIONA strona www
Dużo o D-day i dalszych losach wojny - holenderska strona (patrz: "Veteran story No 109")
Nieco o Arnhem - polonijna strona www
Forum o bitwie pod Arnhem
Sporo o Arnhem - polska strona www
O gen. Sosabowskim - rodzinna strona wwwPowrót do poprzedniej strony
Powrót do pierwszej stronyStrona utworzona dnia 4-02-2003
przy pomocy programu Pajączek 2000 PRO