[03.04.2010.]
UWAGA UWAGA... Kto czytał "Długi marsz" Rawicza, ten od razu zrozumie szaleństwo tego przedsięwzięcia... Sami zresztą zobaczcie: http://longwalk.pl/.
10 maja 2010 roku Tomasz Grzywaczewski i Bartosz Malinowski, obaj z Łodzi, ruszają szlakiem wędrówki opisanej w książce Sławomira Rawicza "Długi marsz", na podstawie której Peter Weir (ten sam, który jest reżyserem "Pikniku pod Wiszącą Skałą", "Stowarzyszenia umarłych poetów", "Truman Show" oraz filmu "Pan i władca: Na krańcu świata") nakręcił właśnie film "The Way Back".
Książce Rawicza towarzyszy skandal, gdyż autor opisał swoją ucieczkę z łagru w okolicach Jakucka i wędrówkę przez Mongolię, Tybet do Indii, która to ucieczka okazała się... nie jego. Witold Gliński, żołnierz gen. Maczka, rozpoznał w niej - swoje losy. Artykuł na ten temat ukazał się w świątecznym wydaniu "Rzeczpospolitej" pod tytułem "Ryzykowałem życie, by żyć" a jego autorem jest (z pewnością!) Piotr Zychowicz.
Ciekawostką jest, że Tomasz Grzywaczewski i Bartosz Malinowski spotkali się niedawno z Witoldem Glińskim. A drugą ciekawostką jest, że mamy obiecane korespondencje z Long Walk Plus Expedition - na żywo...
W ostatnim czasie do ekspedycji dołączył operator Filip Drożdż...
[6.11.2010.]
Dziś rano, o godzinie 5:59, z kraju dalekiego przyszedł SMS:
W ten sposób otrzymaliśmy wszyscy wiadomość, że wyprawa przedstawiona na stronie: http://longwalk.pl/ wzorowana na spisanej (w atmosferze skandalu) opowieści"Długi marsz" Rawicza - osiągnęła cel.
10 maja 2010 roku Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski, obaj z Łodzi, oraz operator Filip Drożdż ruszyli od Jakucji trzymając się drogi pokonanej przez uciekiniera z łagru, i właśnie dotarli do Indii. Przy okazji zachęcam do przeczytania sprawozdania z wyprawy, niezwykle obszernego i zarazem ciekawego, zawierającego informacje zaskakujące i podobne wnioski. Gratuluję!
O godzinie 6:00 odpisałem Bartoszowi "Bosko!" i spokojnie poszedłem spać dalej - myśląc w lekkim sennym zawirowaniu, że chłopaki jakoś sobie beze mnie muszą poradzić...
[17.11.2010.]
12. Explorers Festival, 17-21 listopada 2010 r.
Światowe gwiazdy alpinizmu, eksploracji, sportu, przygody i filmu na żywo!
21 listopada (niedziela), o godz. 13.35 w sali widowiskowej przy al. Politechniki 3a w Łodzi spotkanie z uczestnikami "Długiego marszu": Tomkiem Grzywaczewskim, Bartoszem Malinowskim i Filipem Drożdżem
Oni "... rozpoczęli w maju tego roku wielką, sześciomiesięczną przygodę, śladami słynnej ucieczki Witolda Glińskiego, polskiego oficera i jego towarzyszy, którzy w 1942 roku uciekli z sowieckiego łagru pod Jakuckiem, przez Mongolię, Tybet i Nepal, do Kalkuty w Indiach. To było dla trzech młodych podróżników ponad sześć tysięcy trudnych i wyczerpujących kilometrów. Pokonując bezdroża Azji, poddali się niezwykle ciężkiej próbie. Nie musieli na szczęście, jak bohaterowie sprzed lat, uciekać do wolności, ale to doświadczenie zmieniło ich. Mogli zrozumieć czym jest prawdziwa odwaga, umiejętność przetrwania i odnalezienia się w świecie, który nie zawsze jest nam przyjazny."
[11.12.2010.]
No i zbliża się powoli ten dzień, kiedy na leśnej działce pod Łodzią spotkają się ludzie zainteresowani survivalem, by podpisać akt założycielski stowarzyszenia survivalowego. Liczba osób konieczna, by przedsięwzięcie liczyło się z prawnego punktu widzenia, równa się 15 i mniej więcej tyle osób przybędzie. Po zajerestowaniu stowarzyszenia - zapraszamy!
Spotkanie uświetnione będzie obecnością uczestników "Długiego marszu". Są to: Filip Drożdż, Tomek Grzywaczewski, Bartosz Malinowski. Wstęp za zaproszeniami. Niestety... A my tymczasem przypominamy stronę wyprawy: http://longwalk.pl/
[20.12.2010.]
WOW! To słowo jest tu warte użycia. Ogniskowe opowieści o wędrówce przez Jakuck, którego "pieprzem", i to mocno palącym, było przekraczanie kolejnych i kolejnych szalonych rzek oraz niemożność rozstania z poczuciem głodu; potem jurty Mongolii i walka z Pustynią Gobi, a zamiast głodu - pragnienie; Chiny - to wejście do niespodziewanie nowoczesnego świata, ale i spotkanie z dewastacją środowiska; a potem, na himalajskich przełęczach, walka z wiatrem, który nie pozwalał rowerowi staczać się w dół - WSZYSTKO wydawało się aż nieprawdopodobne (hmmm... zarzuciłem Wędrowcom, że nie ruszyli się z domów i tylko buszowali po internecie - a cóż mój biedny móżdżek mógł innego wymyślić!?)
Paliliśmy ogień na śniegu, przespaliśmy się w namiotach ustawionych na śniegu, nagadaliśmy się radośnie... Stało się też, że mamy już prezesa, wiceprezesa, skarbnika i sekretarza Polskiej Szkoły Surwiwalu. Teraz przed nami sprawa zarejestrowania w sądzie i... będzie można się zapisywać! A faktycznie - czeka nas teraz niezła harówka.
[22.01.2011.]
Nagranie zrobione przez Patryka Strzałkowskiego, studenta Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i członka Zarządu Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu, podczas zdarzenia nazwanego SPOTKANIE EXCLUSIVE na mojej działce w grudniu 2010 r.
Posłuchajcie relacji Bartka Malinowskiego i Tomka Grzywaczewskiego:
Warto sobie uświadomić, że nie jest to nagranie oficjalne, ale odbywa się przy ognisku, podczas jedzenia pieczonych kiełbasek i pociągania piwa...
[1.04.2011.] [2.04.2011.]
Informacja pochodzi z portalu WPROST-24:
Reżyser Peter Weir spotka się z widzami w Warszawie we czwartek, 7 kwietnia 2011 r. o godz. 15.00 w Gazeta Café, w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej 8/10. Rozmowę poprowadzi Remigiusz Grzela. Wstęp wolny.
Jego film wejdzie na ekrany polskich kin następnego dnia, czyli 8 kwietnia. Grają w nim Colin Farrell i Ed Harris. Fabuła nawiązuje do historii związanej z Witoldem Glińskim, którą opisał jako swoją Sławomir Rawicz. Ciekawe, czy nasi podróżnicy Długiego Marszu pojawią się na tym spotkaniu - byłoby interesujące...
A w najnowszej POLITYCE artykuł o Peterze Weirze autorstwa Joanny Orzechowskiej.
Z OSTATNIEJ CHWILI: najprawdopodobniej spotkanie uczestników "Long Walk Expedition" z Peterem Weirem odbędzie się. Sam to nagrałem - o czym donoszę z dumą!
A o Long Walk możecie znaleźć niżej - sięgając aż do relacji z przed... całego roku.
[06.05.2011.] [09.05.2011]
Wstępnie sygnalizuję, że 14 maja o godz. 18 w EMPIKU łódzkiej Manufaktury odbędzie się spotkania z uczestnikami "Long Walk Expedition" co będzie połączone z projekcją filmu autorstwa Filipa Drożdża obrazującego ich wyprawę.
Film "Długi Marsz 70 lat później" to dziennik podróży uczestników wyprawy Long Walk Plus Expedition, podążających szlakiem najsłynniejszej ucieczki z Syberii, opisanej w książce "Długi Marsz" Sławomira Rawicza.
To subiektywny opis świata, z którym uciekinierzy zmierzyli się w 1941 roku, odkrywany na nowo po 70 latach. Bohaterowie filmu Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż (operator kamery) przemierzają prawie 8 tys. kilometrów z północnej Syberii aż do Kalkuty w Indiach. Ich przewodnikiem jest powieść Sławomira Rawicza uzupełniona relacją Witolda Glińskiego - uciekiniera z łagru w Jakucji, którego bohaterowie filmu odnaleźli w małym miasteczku w Kornwalii. Dla Tomasza, Bartka i Filipa GUŁAG to już na szczęście odległa historia. Postanawiają jednak przedrzeć się przez odludne obszary Azji, aby współczesny świat nie zapomniał o ofiarach sowieckich łagrów i heroizmie tych, dla których najwyższą wartością była wolność.