O Januszu Żurakowskim



Gratulacje dla mieszkającego w Kanadzie Janusza Żurakowskiego (matura 1934 r. w gimnazjum im. Staszica w Lublinie) z racji dwóch zaszczytnych wyróżnień, jakie spotkały go w 2000 roku. W marcu 2000 roku nazwano jego imieniem nowy budynek Kanadyjskiego Centrum Lotów Doświadczalnych (Canadian Flight Test Centre w Cold Lake, prowincja Alberta, jednostki wchodzącej w skład AETE). Znamienne jest przy tym, że wyjątkowo w jego przypadku kanadyjskie Ministerstwo Obrony zgodziło się na odstąpienie od obowiązującej zasady przyznawania tego zaszczytu tylko osobom już nieżyjącym, chyba, że byłby to ktoś z członków brytyjskiej rodziny królewskiej lub jeden z byłych generalnych gubernatorów Kanady.

Wśród licznych zasług dla lotnictwa kanadyjskiego mojego gimnazjalnego kolegi, który w swoim życiu latał w około 100 typach samolotów, wymienia się jego duży udział w technicznym rozwoju samolotów CF100 Canuek i CF105 Arrow. W 1996 roku wybito w związku z tym w Kanadzie srebrne 20-dolarówki z podobizną Janusza obok sylwetek tych samolotów (oczywiście z portretem królowej Elżbiety II na rewersie).

AWERS REWERS

Wcześniej, bo już w 1958 roku przyznano mu najwyższą nagrodę lotnictwa kanadyjskiego "McKae Trophy", w 1973 roku wprowadzono jego postać do Kanadyjskiej Lotniczej Izby Sławy, zaś w 1997 roku Western Canada Museum nadało mu tytuł Pioniera Lotnictwa Kanadyjskiego, został też nakręcony film o jego życiu.

Drugim zaszczytnym wyróżnieniem z maja 2002 roku
było przyznanie mu honorowego członkostwa
przez Stowarzyszenie Pilotów Doświadczalnych
(The Society of Experimental Pilots, Lancaster).

Liczbę alfabetyczną około 100 nazwisk członków honorowych,
na której figuruje między innymi dobrze znany w Polsce
z czasów przedwojennych Charles Lindberg,
otwiera Donald Armstrong a zamyka właśnie Janusz Żurakowski.

Nazwisko Żurakowskiego w kanadyjskiej encyklopedii
znalazło się wcześnie i między innymi wymienia się tam
stworzoną przez niego nową lotniczą figurę akrobatyczną
oraz międzynarodowe rekordy szybkości wznoszenia się
i prędkości przelotu.
Książka Janusza Żurakowskiego już się ukazała... w Kanadzie
Książka Janusza Żurakowskiego
już się ukazała... w Kanadzie

Przypomnę jeszcze, że po maturze w 1934 roku Janusz trafił z wyboru do Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Grudziądzu, po czym skierowano go do Szkoły Orląt w Dęblinie. Chrzest bojowy przeszedł w 1939 roku walcząc z Luftwaffe jako podporucznik na samolocie myśliwskim P-7, uczestniczył w bitwie o Anglię w szeregach RAF (polski dywizjon 234) i licznych późniejszych lotach bojowych, w tym jako dowódca 316 Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego w Northolt.

W Polsce można przeczytać o Januszu jako o jednym z bohaterów wydanej w 1980 roku książki Janusza Budrewicza "Rodacy spod klonowego liścia".

Całą swoją karierę lotniczą zaczynał Janusz w lubelskim Gimnazjum Staszica (jeszcze w starym gmachu przy ul. Narutowicza), gdzie bardzo aktywnie uczestniczył w pracach kółka budowy modeli latających. Zdradzę, że część swych zainteresowań Janusz przekazał młodszemu pokoleniu. Jego wnuczka Krysia Żurakowski uzyskała niedawno w Kanadzie licencję szybowcową i zamyśla zdobyć uprawnienia do kierowania powietrznymi statkami silnikowymi.

Książka Janusza Żurakowskiego "Nie tylko o lataniu" została wydana w 2002 roku. Jest napisana piękną, 'przedwojenną' polszczyzną, zaś autor przyznaje, że jej powstanie zawdzięcza swej żonie, która skrupulatnie uczestniczyła w zbieraniu faktów. Przyjemność czytania jest wzmocniona przez dyskretne, acz zdrowe poczucie humoru.

Sławomir Kwiatkowski



Janusz Żurakowski zmarł w lutym 2004 roku

[Dopisek z dnia 10 lutego 2004]


Przemówienie Żurakowskiego 2000
Peter7000 o Żurakowskim
O parku imienia Żurakowskiego w Kanadzie po polsku
O parku imienia Żurakowskiego
Park Żurakowskiego
O Żurakowskim
Kanadyjskie Siły Zbrojne o Żurakowskim
'Z Ukosa' o Żurakowskim




Powrót do poprzedniej strony
Powrót do pierwszej strony



Strona utworzona dnia 17-02-2002
przy pomocy programu Pajączek 2000 PRO